تفاوت سرور مجازی و اختصاصی که از آنها بی خبرید

قبل از بررسی تفاوت سرور مجازی و اختصاصی بایستی گفت سرورهای مجازی با قدمت ترین انواع سرورها به حساب می آید و معمولا مدیران سرور برای گذر از زیر فشار ها در اوج ترافیک و بازدید و ضرورت امنیت و پایداری بالا برای اطلاعات و خدمات مجاب به تهیه سرویسی می شوند که از سخت افزار چند برابری بهره برده مند می باشند.

به عبارت ساده به تهیه انحصاری یک سرور به صورت فیزیکی گفته می شود که شامل سروری با امکانات و قابلیت های اتصال به اینترنت به صورت دائم و بیست و چهار ساعته در محلی به نام دیتاسنتر سرویس دهنده که خود دارای ویژگی منحصر به فرد و خاص یعنی استفاده و دارا بودن از برق بدون قطعی و سیستم سرمایشی قوی است.

این سرویس ها جهت میزبانی حتی چندین وب سایت یا نرم افزار و اپلیکیشن که غالبا ترافیک بسیار بالایی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین قابلیت کانفیگ و تنظیم و کنترل از راه دور به صورت ریموت در ویندوز سرور و اس اس اچ در سرور لینوکسی بوسیله کاربر را دارد و مواردی چون پشتیبانی و نگهداری سخت افزار توسط هاستینگ پشتیبانی می شود.

تفاوت-سرور-مجازی-و-اختصاصی

خرید سرور مجازی:

همانطور که گفته شد دو نوع سرور داریم بر اساس پایه و بیس سیستم عامل های نصب شده تقسیم بندی می شوند، یکی سرورهای ویندوزی که بیشتر برای وب سایت هایی با زبان برنامه نویسی مبتنی بر .NET و دیگری سرورهای لینوکسی که بر اساس بیس یونیکس و مختص وب سایت های با زبان PHP مورد استفاده قرار می گیرد.

مواردی که در تفاوت سرور مجازی و اختصاصی به هنگام خرید بایستی دقت کرد شامل قیمت ، تنوع دیتاسنتر یا محل سرور ( داخل ایران و خارج از ایران ) ، استفاده از سخت‌افزارهای به روز، سیستم مانیتورینگ و پشتیبان فنی متخصص ، می باشد که هرچند ساده ولی بسیار مهم هستند. یکی از نکات مربوط به سرورهای مجازی داشتن امکان ری استارت و خاموش و روشن کردن سرور یا ویژگی KVM است.

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

با توضیح مختصر در خصوص هر دو نوع از این سرورها به تفاوت سرور مجازی و اختصاصی پی خواهیم برد.

خدمات سرور مجازی Virtual Private Server :

سرویسی است با امکانات سخت‌افزاری سرور مجازی و با قابلیت گسترش بر روی سرورهای پرتوان و قدرتمند که امکان افزایش منابع سخت‌افزاری را دارا می باشد که می توان به چندين VPS با امکانات يکسان يا متفاوت تقسيم کرد و همچنین با بهره‌گیری از کنترل پنل هایی که مد نظر مشتری باشد یک سرویس مناسب را رقم می زند.

(VPS) بیشتر امکانات یک سرور واقعی را دارد اما منابع سخت افزاری آن بوسیله نرم افزارهای مجازی ساز نسبت به پلان مورد نیاز و خواسته کاربر دسته بندی می شود و قابلیت انعطاف پذیری دارد. این نوع سرور مناسب  کسانی می‌باشد که به یک سرور مجازی یا (Dedicated Server) برای سایت های خود نیازمند می‌باشند، اما قدرت تهیه و توان اقتصادی خرید یک سرور مجازی کامل را ندارند.

در بررسی تفاوت سرور مجازی و اختصاصی  می توان گفت هر VPS سهم خاصي از منابع سرور شامل حافظه(RAM)، فضاي هارد ديسک (HDD) را به صورت اشتراکی در اختيار خواهد داشت.در این نوع منابع سرور برای تمام ماشین های مجازی ایجاد شده به صورت کامل قرار داده می شود که بیش از حد سرور مادر می توان VPS ایجاد نمود که هر ماشینی در اوج مصرف قرار داشت می تواند از منابع سرورهای دیگری که مصرف کمتری دارند استفاده کنند.

هر VPS که ایجاد می شود با اینکه  کاملا به صورت مستقل عمل می کنند و هیچ ارتباطی با دیگر سرورهای ایجاد شده بر روی سرور اصلی ندارد، ولی بر روی سرور اصلی به صورت اشتراکی می باشند یعنی ماشین های مجازی در زمان اوج مصرف می توانند از منابع دیگر VM ها استفاده کنند، بنابراین VPS هـاي قرار گرفته بر روي يک سـرور همگی مي توانند از سيستم هاي عامل متفاوت و نرم افزارهاي مختلف و نسخه هاي متفاوتي از نرم‌افزار استفاده نمايند. نصب و اجراي كليه برنامه ها بطور كامل در كنترل و اختيار خود کاربر مي باشد.

 

سرورهای Virtual Dedicated Server :

در تفاوت سرور مجازی و اختصاصی بایستی گفت در VDS  منابعی که به هر سرور اختصاص داده شده کاملا ثابت می باشند و هر ماشین به صورت مستقل از منابع سرور با توجه به میزان رو و پردازنده ای که به آن اختصاص داده شده است فقط و فقط می تواند استفاده کند یعنی قابلیت تعادل مصرف بین ماشین های مجازی در زمان کارکرد در اوج مصرف وجود ندارد در نتیجه امکان ایجاد ماشین مجازی بیشتر از حد سرور اصلی نیز ممکن نیست.

ولی نکته در خصوص VDS این است که هر چقدر سایر سرورهای مجاور یا ماشین های مجازی موجود بر روی سرور منابع مصرف کنند، بر روی آن سرور مورد بحث ما هیچ تاثیر منفی یا داون تایم و موارد مشابهی مشاهده نمی گردد ، به همین دلیل که منابع سرور ثابت شده و امکان ایجاد ماشین بیشتر نیست پس می توان پی برد که به خاطر پایداری بهتر و کیفیت بیشتر VDS ها نسبت به VPS ها هزینه‌ی بیشتری نیز دارند.

در واقع اصلی ترین تفاوت vps و vds این دو سرویس در این است که در vds منابع تخصیص شده تحت هیچ شرایطی حتی در حالت لود بالای سرور قابل انعطاف پذیری نخواهد بود اما در عوض به کاربر این اطمینان داده می شود که تمام منابع خریداری شده همیشه به صورت مستمری در اختیار او خواهد بود به همین دلیل هزینه بالاتری نیز دارد اما با هزینه کمتر سرویس های vps را می توان در اختیار کاربرانی که به دنبال dedicated  server  می باشند قرار داد تفاوت سرور مجازی و اختصاصی در عوض این نوع سرویس ها در زمان لازم که سرور تحت لود بالا قرار می گیرد بصورت اشتراکی منابع خود را با دیگر کاربران به اشتراک می گذارد و به همین دلیل شاید پایداری کمتری نسبت به سرویس های vds  داشته باشد اما به دلیل پایین تر بودن هزینه آن برای بسیاری گزینه بهتری باشد.

نکات طلایی که به هنگام خرید vps ایران مورد توجه قرار نمی گیرند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *