مهمترین تفاوت هاست و سرور مجازی که قبل از خریدبایستی بدانید.

 تفاوت هاست و سرور مجازی

در سرویس های هاست شما در قسمتی از یک سرور اشتراکی که وظیفه سرویس دهی به تعدادی وب سایت را دارد قرار دارید و مقدار مشخصی از منابع این سرور را در اختیار دارید و شما در صورت نیاز به منابع بیشتر سرور این امکان را ندارید که درصد بیشتری از منابع را در اختیار داشته باشید و یا برای شما به صورت بسیار جزیی این مقدار افزایش داده خواهد شد. این یکی از تفاوت هاست و سرور مجازی می باشد.

از دیگر تفاوت هاست و سرور مجازی این است که سرور مجازی درست مانند یک سرور فیزیکی است با این تفاوت که شما با استفاده از فناوری مجازی سازی اقدام به دسترسی و ایجاد این سرور دارید. یعنی بر روی یک سرور با مشخصات بسیار بالا اقدام به ایجاد ماشین های مجازی می نمایند و شما با توجه به نیاز خود مقدار مشخصی از این منابع را به صورت تضمین شده و اختصاصی (Dedicated ) در اختیار دارید و در هر زمان می توایند از این منابع به صورت کامل استفاده بفرمایید.

تفاوت سرور مجازی و هاست

از مهمترین تفاوت هاست و vps این است که در سرور های مجازی ما با عنواین تخصصی رو به رو هستیم که معانی بسیار نزدیک دارند مانند VDS  و VPS . در تفاوت این دو باید این دو نکته را متذکر شویم که هر دو آنها از فناوری مجازی سازی استفاه می نمایند اما در سرویس های VDS شما از منابع اختصاص داده شده به صورت اختصاصی استفاده یعنی در هر لحظه میتوانید به صورت کامل از RAM  و CPU خود استفاده بفرمایید اما در سرویس های VPS شما منابع را با دیگر کاربران مشترک هستید یعنی ممکن است مجموع RAM و یا فضای ذخیره سازی اختصاص داده شد به تمام کاربران از مجموع منابع سرور بیشتر باشد.

در ادامه تفاوت هاست و vps و مزایا و معایب آنها را برای شما خواهیم گفت.

مزیت هاست در مقابل سرور مجازی

تفاوت هاست و  vps  در این است که شما میتوانید با تهیه یک هاست از پشتیبانی ارائه شده توسط شرکت ارائه دهنده استفاده بفرمایید و هزینه های اضافی برای استخدام متخصص را  برای خود نداشته باشید و از این خدمات توسط شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ به صورت ۲۴ ساعته استفاده بفرمایید. از دیگر تفاوت هاست وسرور مجازی به این می شود اشاره کرد این است که علاوه بر موارد استخدام نیروی متخصص برای مدیریت سرور شما میتوانید از مانیتورینگ شرکت هاستینگ برای اطلاع از بالابودن سرویس های هاست استفاده بفرمایید و در صورت بروز هرگونه مشکل برای سرویس شما در کمترین زمان بررسی و رفع مشکل توسط شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ شما صورت می گیرد و در بیشتر موارد شما متوجه بروز اختلال در سرویس خود نخواهید شد.

 

1.3 مزیت سرور مجازی در مقابل هاست

از دیگر تفاوت هاست و vps در این می باشد که مدیریت سرور های مجازی به عهده مشترک می باشد و شما دارنده سرویس مجازی وظیفه مدیریت سرویس خود را به عهده دارید و مدیریت سرور خود را باید با استفاده از خدمات مدیریت سرور و یا استخدام یک مدیر سرور انجام دهید و در صورت بروز مشکل برای سرور بررسی این موارد باید توسط مدیر سرور شما صورت پذیرد.

در برخی از سرور های مجازی شما می توانید برخی خدمات را به عنوان خدمات ارزش افزوده از واحد پشتیبانی شرکت ارايه دهنده خدمات دریافت بفرمایید.

مهمترین تفاوت هاست و سرور مجازی که به عنوان مزیت های سرور اختصاصی است می توان به امکان مدیریت سرور توسط دارنده سرویس و در صورت نیاز به باز کردن پورت خاص میتوانید این کار را انجام دهید.

از دیگر مزیت های سرویس مجازی میتوان به برطرف کردن مشکل سرور در صورت نیاز به اضافه کردن منابع سرور مانند فضای ذخیره سازی و RAM و  CPU میتوان این موارد را در کمترین زمان اضافه نمود و شما در صورت نیاز متوانید در کمترین زمان منابع سرور را افزایش دهید.

1.4  معایب هاست در مقابل سرور مجازی

شما در صورت استفاده از خدمات هاست چنانچه نیاز داشته باشید برای سرویس خود یک پورت دیگر را باز بفرمایید امکان این کار برای شما بر روی هاست اشتراکی وجود ندارد. همچنین در صورت بروز مشکل برای یک سایت در سرورهای اشتراکی میتواند باعث اختلال و کندی سرعت برای وب سایت شما نیز بشود. پس اگر سایت شما در مرحله ای قرار دارد که کمترین خطاها و اختلات را برای سرویس خود تجربه نمایید سرویس هاست یک گزینه پر ریسک می‌باشد.

اگر یکی از سرویس های مشترک با سرویس شما یک مورد نقض قوانین داشته باشد ( مانند ارسال ایمیل و یا بد افزار و یا انجام حمله خروجی به سایر وب سایت ها) از آنجا که IP شما بر روی سرور مشترک است ممکن است مراجعه کنندگان به سایت شما نیز با خطاهای مختلفی رو به رو گردند. مانند : این وب سایت حاوی بد افزار میباشد و … در نتیجه سایت شما از طرف آنتی ویروس ها و اینترنت سکیورتی های نصب شده بر روی سیستم کاربران ممکن است مسدود کردد و به آنها اجازه استفاده بازدید از سایت شما را ندهد.

1.5 معایب سرور مجازی در مقابل هاست

بد نیست شما در کنار مزایای استفاده از سرویس های اختصاصی مجازی برخی از معایب این سرویس ها نیز آشنا شوید.

در صورت نداشتن سرور برای مانیتورینگ سرویس ها و وضعیت سرور خود در صورت بروز اختلال بر روی سرور ( مانند قطعی سرویس و استاپ شدن سرویس ها ) شما از قطعی سرویس های سرور خود مطلع نمی گردید.

همچنین وظیه تهیه بکاپ از روی سرور و به روز نگه داشتن سرور و نصب آپدیت های سرور بر عهده دارنده سرویس و یا مدیر سرور می باشد.

 

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی که از آنها بی خبرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *