مهمترین کاربرد سرور مجازی که همیشه از چشم شما پنهان بوده

سرور مجازی چیست

بهترین سرویس برای کاربران در اینترنت جهت میزبانی و ارائه سرویس به مشتریان خود استفاده از سرور مجازی می‌باشد اما کاربرد vps چیست؟ در این مقاله تلاش بر این است که با کاربرد سرور مجازی بیشتر آشنا شوید تا در انتخاب یک سرور مجازی به بهترین شکل ممکن قادر به ارزیابی فاکتورهای لازم باشید.

سرور مجازی vps

در بسیاری موارد طراحان سایت و کاربران اینترنت جهت ارائه یک سرویس وب سایت و یا یک وب سرور به سراغ یک هاست اشتراکی می‌روند که البته به دلیل هزینه‌های پایین‌تر آن کاملا مناسب و منطقی است اما محدودیت سرویس‌های اشتراکی را ندیده و آن را در نظر نگرفته‌اند و یا با این محدودیت‌ها آشنایی ندارند.

سرویس‌های اشتراکی در شرکت‌های هاستینگ دارای محدودیت‌هایی هستند که ممکن است در زمان اوج کار سرویس و یا وب سایت خود با آن‌ها مواجه شوید.

نمونه ایی از این محدودیت‌ها را می‌توان در مقابل کاربرد سرور مجازی چنین گفت مصرف منابع سرور مانند RAM و CPU دانست به این صورت که در سرویس‌های اشتراکی به دلیل استفاده زیاد سرویس‌ها و وب سایت‌ها، این منابع به میزان یکسان و غالبا کم در اختیار هر سرویس قرار می‌گیرد و واضح است که این مورد هر چند برای بسیاری از مصرف کنندگان مناسب است.

اما تعدادی دیگر از کاربران با این محدودیت قادر به ارائه سرویس به مشتریان خود نیستند. سرور مجازی یک سیستم عامل ویندوز و یا لینوکس است که با استفاده از فناوری مجازی ساز از منابع یک سرور برای سرویس‌دهی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد که بسته به انتخاب شما به طور کاملا شخصی قابلیت پیکربندی داشته و می‌توانید به صورت دلخواه سرویس‌های مورد نیاز خود را در آن پیاده سازی کنید.

این سرویس دارای کیفیت بهتری به لحاظ سرویس‌دهی است و جهت بهره‌مندی از این ویژگی‌ها باید هزینه بیشتری برای آن در نظر بگیرید و به طور حتم نیازمند فعالیت یک مدیر سرور برای این سرویس هستید چرا که در سرور مجازی ویندوز و لینوکس علی رغم وجود کنترل پنل برای تسهیل امور کاری شما مورد نگهداری از سرویس که نیازمند صرف زمان و هزینه و مهارت مدیریت آن سرور است هم مطرح می‌شود.

مدل مجازی سازی سرور مجازی

  1. مجازی سازی Virtuozzo
  2. مجازی سازی OpenVZ
  3.  مجازی سازی KVM
  4. مجازی سازی VMware

مزیت سرور مجازی

در مقایسه با سرویس‌های اشتراکی ارائه شده توسط شرکت‌های هاستینگ یک سرور مجازی به شما امکانات بسیاری در زمینه مدیریت سرویس‌تان را می‌دهد. مسلما محدودیت منابع سیستم در سرورهای مجازی در مقایسه با سرویس‌های اشتراکی بسیار کمتر به چشم می‌آید و شما راحت تر می‌توانید تغییرات دلخواه خود را بر روی سرویس‌هایی که ارائه می‌کنید اعمال نمایید.

کاربرد سرور مجازی بعضا برای بسیاری از سرویس‌دهندگان ضروری و اجتناب ناپذیر است. به عنوان نمونه فردی که قصد دارد یک سرویس Voip در اختیار کاربران خود قرار دهد عملا با سرویس‌های اشتراکی ویندوز و لینوکس امکان ارائه چنین سرویسی را نداشته و باید آن را بر روی یک سرور مجازی یا VPS ارائه کند.

از دیگر ویژگی‌های سرور مجازی شخصی سازی پیکربندی‌هاست. در بسیاری از سرویس‌ها به دلیل اشتراکی بودن امکان بهره‌مندی از برخی پیکربندی‌ها میسر نیست به عنوان نمونه فردی که از سرویس Django برای پیاده سازی وب سایت خود بهره‌ می‌برد امکان استفاده از این سرویس را بر روی میزبانی اشتراکی ندارد چرا که نیازمند پیکربندی‌های خاصی بر روی سیستم عامل لینوکس خود است و شرکت‌های هاستینگ دسترسی‌های مورد نیاز آن را بر روی سرویس‌های اشتراکی در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند.

مزیت سرور مجازی

معایب سرور مجازی

مسلما با تمام ویژگی هایی که تاکنون نام برده شده تقریبا معایبی را نمی‌توان برای این سرویس متصور شد و یا کاربرد سرور اصولا دارای معایب خاصی نیست. اما فاکتوری که در این خصوص ممکن است کاربران را تا حدی ناراضی کند مواردی از قبیل هزینه نگهداری و هزینه‌های پیاده‌سازی سرویس‌های دلخواه‌شان است که این هم مسلما در قبال مزایای آن قابل چشم پوشی است.

اصولا اگر سرویس خوبی را مد نظر دارید باید برای آن هزینه کنید. کاربرد سرور مجازی معمولا برای شرکت‌ها و صاحبان کسب و کارهایی است که نسبت به سایرین در پله‌های بالاتری به لحاظ سرویس‌دهی و خدمات قرا دارند و مسلما پرداخت قیمت سرور‌ مجازی  برای آن ها قابل توجه نیست.

کاربرد سرور vps  هم برای این دسته از مصرف کنندگان سرویس‌های اختصاصی است و سرور vps‌در برابر سرور اختصاصی مجازی دارای هزینه بالاتری است. علت این موضوع هم این است که متقاضیان این سرویس تنها نیازمند یک سرور خام جهت پیکربندی سرویس‌های خود هستند و شاید استفاده از یک سرور مجازی برای آن‌ها به صرفه نباشد و حتی شاید به چند سرور مجازی نیازداشته باشند که مدیریت منابع آن‌ها را بخواهند به دلخواه خود انجام داده و اصولا به هزینه کمتر سرویس‌های بیشتری را برای خود راه‌اندازی نمایند.

همه چیز درباره ی قیمت سرور مجازی

کاربرد سرور مجازی

تا اینجا با مزایا و کاربرد سرور مجازی آشنا شدید. در ادامه سعی بر این شده تا در زمان انتخاب باکمترین مشکل بتوانید سرور مورد نظر خود را انتخاب کنید. دانستید که کاربرد vps برای مواردی است که مصرف کننده قصد استفاده از سرویس مجازی ساز دلخواه خود به همراه مدیریت این ماشین‌ها به سلیقه خود را دارد.

در کل باید به این مورد توجه شود که اگر خواستار محدودیت کمتر هستید باید پیکربندی یک سرور اختصاصی را از پایه به خواست خودتان انجام دهید. این یعنی انتخاب مجازی ساز، آشنا بودن با حوزه مدیریت سرور و … زمانی که تنها یک سرور مجازی را در اختیار دارید مسلما در رابطه با مدیریت فناوری مجازی ساز آن قادر به تصمیم گیری نیستید و اصولا کاربرد سرور مجازی ایران هاست به گونه‌ایی است که شما را از دانستن آن بی نیاز می‌کند.

کاربرد vps برای مواردی هم که نیاز به استفاده از فناوری مجازی ساز ندارید برای شما اهمیت دارد به عنوان مثال تنها نیازمند استفاده از یک سیستم عامل بر روی سرور خود هستید و اصولا کاری که انجام می‌دهید به فناوری مجازی ساز نیاز نداشته و یا به دلایلی نباید از مجازی ساز استفاده کنید. در هر صورت کاربرد vps نسبت به کاربرد سرور مجازی از محدودیت های کمتری برخوردار است و معمولا اقلیت خریداران سرویس‌های اختصاصی از این مورد بهره می‌برند.

کاربرد سرور مجازی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *